Pytanie, czy raport BIK można kupić tylko przez internet, jest jednym z częściej zadawanych przez osoby, które chcą świadomie zarządzać swoimi finansami. W dobie wszechobecnej cyfryzacji, naturalnym wydaje się, że to właśnie sieć jest głównym kanałem dostępu do tak ważnych informacji. I rzeczywiście, jest to droga najszybsza i najwygodniejsza. Jednak czy jedyna? W FINTEO, niczym troskliwy ojciec, chcemy Ci wyjaśnić, jakie masz możliwości, aby zajrzeć do swojej finansowej historii, nawet jeśli nie jesteś zwolennikiem załatwiania wszystkiego online.
Spójrzmy prawdzie w oczy – obecnie najprostszą i najbardziej powszechną drogą do uzyskania pełnego, płatnego raportu BIK jest skorzystanie z oficjalnego portalu Biura Informacji Kredytowej. Proces ten został maksymalnie uproszczony i sprowadza się do założenia konta online i potwierdzenia swojej tożsamości. Weryfikację można przeprowadzić na kilka sposobów, na przykład za pomocą przelewu weryfikacyjnego na symboliczną kwotę ze swojego konta bankowego, za pośrednictwem usługi mojeID dostępnej w wielu bankach, przy użyciu Profilu Zaufanego, a także za pomocą e-Dowodu z warstwą elektroniczną. Po pomyślnej weryfikacji i dokonaniu opłaty, raport jest generowany niemal natychmiast i dostępny do pobrania. Wiele banków oferuje również możliwość zamówienia raportu BIK bezpośrednio przez swoją bankowość internetową, co jeszcze bardziej upraszcza cały proces. Ta szybkość i wygoda sprawiają, że dla większości osób jest to metoda pierwszego wyboru.
Co jednak, jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z metod online? Istnieje również możliwość uzyskania informacji z BIK drogą tradycyjną, czyli pocztową. Dotyczy to przede wszystkim prawa do uzyskania bezpłatnej „Kopii danych”, która przysługuje każdemu raz na 6 miesięcy na mocy przepisów RODO. Aby ją otrzymać, należy pobrać ze strony BIK odpowiedni formularz wniosku (lub napisać go samodzielnie), podpisać go i wysłać listem poleconym na adres Biura. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość – BIK ma na dostarczenie takiego raportu do 30 dni. Jest to więc dobra opcja do okresowej, bezpłatnej kontroli, ale nie sprawdzi się, gdy potrzebujesz informacji „na już”. Teoretycznie możliwe jest również zamówienie w ten sposób płatnego raportu, co jednak jest bardziej skomplikowane logistycznie, gdyż wymaga dołączenia potwierdzenia dokonania opłaty.
Wiele osób zastanawia się, czy można po prostu pójść do biura BIK i załatwić sprawę osobiście, na miejscu. Jeszcze kilka lat temu istniało stacjonarne Centrum Obsługi Klienta BIK w Warszawie, gdzie można było złożyć wniosek. Należy jednak jasno podkreślić, że obecnie, zgodnie z oficjalnymi informacjami samego Biura, BIK nie prowadzi stacjonarnej obsługi klienta dla osób fizycznych. Oznacza to, że nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku i odebrania raportu „od ręki” w żadnej placówce. Wszystkie sprawy należy załatwiać zdalnie – przez internet lub korespondencyjnie.
Odpowiadając na pytanie, czy raport BIK można kupić tylko przez internet, należy stwierdzić, że jest to z pewnością najszybsza, najwygodniejsza i najbardziej rekomendowana metoda. Daje ona dostęp do pełnego, płatnego raportu niemal natychmiast. Nie jest to jednak droga jedyna. Dla osób cierpliwych lub niekorzystających z narzędzi online, pozostaje możliwość złożenia pisemnego wniosku pocztą, co jest skutecznym sposobem na uzyskanie przede wszystkim bezpłatnej, ustawowej „Kopii danych”. Należy jednak zapomnieć o możliwości załatwienia sprawy osobiście w stacjonarnym punkcie obsługi. Wybór metody zależy więc od Twoich preferencji, potrzeb i tego, jak szybko potrzebujesz uzyskać wgląd w swoją historię kredytową.
adzieje osób z negatywną historią kredytową na „wymazanie” niekorzystnych wpisów i odzyskanie zdolności kredytowej. Warto jednak od samego początku jasno podkreślić, że w 2025 roku, podobnie jak w latach poprzednich, nie istnieją żadne magiczne, nielegalne sposoby na usunięcie z Biura Informacji Kredytowej (BIK) prawdziwych informacji o opóźnieniach w spłacie czy innych problemach z kredytami. „Czyszczenie raportu BIK” w praktyce oznacza podjęcie szeregu legalnych i uzasadnionych działań, które mają na celu zapewnienie, że Twój raport jest rzetelny, aktualny i nie zawiera informacji przetwarzanych bezpodstawnie lub błędnie. To proces dbania o higienę swojej historii kredytowej, a nie jej fałszowanie.
Możliwość wpływania na treść swojego raportu BIK jest ograniczona przepisami prawa, głównie Ustawą o kredycie konsumenckim oraz ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO). Istnieje kilka sytuacji, w których możesz podjąć skuteczne działania:
Sprostowanie błędnych lub nieaktualnych danych: To podstawowe prawo każdej osoby. Jeśli w Twoim raporcie BIK znajdują się informacje, które są nieprawdziwe (np. błędna kwota zadłużenia, nieprawidłowy status spłaty, informacja o kredycie, którego nie zaciągałeś/aś) lub nieaktualne (np. bank nie odnotował spłaty kredytu), masz pełne prawo żądać ich sprostowania lub aktualizacji. Wniosek w tej sprawie składasz do instytucji, która przekazała te dane do BIK (czyli np. do banku lub firmy pożyczkowej) lub, w niektórych przypadkach, bezpośrednio do BIK, który przekaże sprawę do weryfikacji.
Odwołanie zgód na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach: Gdy zaciągasz kredyt, często wyrażasz zgodę na przetwarzanie informacji o nim przez BIK również po jego całkowitej spłacie. Dotyczy to przede wszystkim zobowiązań spłacanych terminowo. Takie informacje budują Twoją pozytywną historię kredytową. Jeśli jednak z jakichś powodów nie chcesz, aby dane o konkretnym, terminowo spłaconym kredycie były nadal widoczne dla banków (np. chcesz „ukryć” fakt posiadania wielu drobnych pożyczek w przeszłości, mimo ich terminowej spłaty), możesz odwołać wcześniej udzieloną zgodę. Wówczas, po pewnym czasie, informacja o tym konkretnym zobowiązaniu przestanie być widoczna w raporcie udostępnianym instytucjom finansowym (choć BIK nadal będzie przetwarzał te dane dla celów statystycznych i analitycznych, do których jest ustawowo zobowiązany).
Usunięcie danych przetwarzanych bez podstawy prawnej: W rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że dane są przetwarzane w BIK bez ważnej podstawy prawnej lub po upływie okresu, na jaki została wyrażona zgoda. W takiej sytuacji również masz prawo żądać ich usunięcia.
Należy sobie jasno powiedzieć: nie jest możliwe „wyczyszczenie” z raportu BIK prawdziwych informacji o opóźnieniach w spłacie zobowiązań, które nie wynikają z błędu instytucji finansowej. Jeśli miałeś/aś problemy z terminową spłatą kredytu lub pożyczki, a opóźnienie przekroczyło 60 dni i minęło co najmniej 30 dni od momentu, gdy wierzyciel poinformował Cię o zamiarze przetwarzania tych danych bez Twojej zgody (tzw. przetwarzanie danych w warunkach ryzyka kredytowego), to informacja o tym problematycznym zobowiązaniu będzie widoczna w BIK przez 5 lat od dnia jego całkowitej spłaty. Jest to mechanizm ustawowy, mający na celu ochronę sektora finansowego przed nierzetelnymi kredytobiorcami. Żadna firma oferująca „cudowne czyszczenie BIK” nie jest w stanie legalnie usunąć takich wpisów.
Proces dbania o rzetelność swojego raportu BIK w 2025 roku powinien obejmować kilka kroków. Po pierwsze, regularnie pobieraj swój raport BIK (przynajmniej raz na 6 miesięcy przysługuje Ci bezpłatna Kopia danych, ale warto rozważyć płatny raport z pełną oceną punktową lub usługę Alertów BIK). Po drugie, dokładnie analizuj zawarte w nim informacje – sprawdzaj poprawność danych osobowych, listę zobowiązań, terminy spłat. Po trzecie, jeśli wykryjesz jakiekolwiek nieprawidłowości lub błędy, niezwłocznie składaj wnioski o ich sprostowanie do odpowiednich instytucji. Po czwarte, świadomie zarządzaj zgodami na przetwarzanie danych o spłaconych zobowiązaniach – jeśli spłaciłeś/aś coś terminowo i nie chcesz, aby ta informacja budowała Twoją historię, możesz rozważyć odwołanie zgody.
Na rynku działa wiele firm, które reklamują usługi „czyszczenia BIK”. Należy podchodzić do nich z dużą ostrożnością. Większość legalnie działających podmiotów może jedynie pomóc Ci w analizie raportu, zidentyfikowaniu ewentualnych błędów i sformułowaniu wniosków o ich sprostowanie lub odwołanie zgód – czyli w czynnościach, które możesz wykonać samodzielnie. Unikaj firm obiecujących „gwarantowane usunięcie negatywnych wpisów” za wysoką opłatą, ponieważ często są to obietnice bez pokrycia lub, co gorsza, działania na granicy prawa.
„Czyszczenie raportu BIK” w 2025 roku to przede wszystkim proces dbania o poprawność, aktualność i legalność przetwarzanych na Twój temat informacji. Nie polega na usuwaniu prawdziwych negatywnych wpisów, ale na wykorzystaniu przysługujących Ci praw do sprostowania błędów i zarządzania zgodami. Regularne monitorowanie swojego raportu i podejmowanie świadomych działań to najlepszy sposób na posiadanie rzetelnej historii kredytowej, która jest kluczem do korzystnych decyzji finansowych w przyszłości.
ZA DARMO wyczyścić swój BIK! Nie zwlekaj i wyślij nam swój BIK już dzisiaj!